مجتمع ایستگاهی شهید مدنی

خلاصه پروژه

مجتمع ایستگاهی شهید مدنی [R2] که در محدوده محله قدیمی نظام آباد تهران در زمینی به مساحت 7809 مترمربع ساخته شده است در دسته بندی کلی و مقیاس کلان مطالعات منظر شهری حائز سه ویژگی طرح گردیده است:

ایفای نقش به عنوان نشانه شهری

  فضای کالبدی محدوده اطراف مجتمع ایستگاهی بافتی است مسکونی و فرسوده که در نهایت و با رفع معضل فرسودگی، در آینده‌ای نه چندان دور نیز به بافتی مسکونی و نوساز تبدیل خواهد شد. این محدوده به شکل کنونی و در آینده و براساس ضوابط ساخت و ساز آن، فاقد نشانه ای بوده و این مجتمع ایستگاهی با ویژگی های خود نظیر ارتفاع، کاربری، دسترسی و فرم و … نقش نشانه شهری این محدوده را ایفا خواهد کرد.

ایفای نقش به عنوان نقطه محرک توسعه (کالبدی) و فعالیت

  محدوده مجتمع ایستگاهی شهید مدنی در وضع موجود و علی رغم بهره برداری از ایستگاه مترو، فاقد سرزندگی و فعالیتی مشخص در جذب جمعیت و مسافران مترو است. غالب فعالیت های اقتصادی در این محدوده در وضع موجود منحصر به فعالیت های محدوده خرده فروشی، سوپرمارکت (در حد نیاز محله) و تعداد محدودی نمایشگاه اتومبیل و تعمیرات وسایل برقی و منزل است. از سوی دیگر این ایستگاه برخلاف بیشتر ایستگاه های متروکه همراه با ایفای نقش تسهیل دسترسی، نقش اقتصادی به جذب جمعیت و … را نیز داشته اند صرفا نقش دسترسی ساکنان محدوده خود را داشته و فاقد تحریک نقش اقتصادی و اجتماعی مشخص و نمایانی در محدوده بوده است.

ایفای نقش به عنوان مرکز دیدار اجتماعی و گردشگری

  بررسی کالبدی اراضی محدوده طرح نشان می دهد که بافت کالبدی محلات محدوده مجتمع ایستگاهی شهید مدنی در وضع موجود و آینده فاقد فضایی مدیریت شده و دارای امنیت بالای اجتماعی جهت فعالیت ها و دیدارهای فرهنگی و گذران اوقات فراغت به همراه مرکزیت خرید تجاری است. احداث مجتمع ایستگاهی با کاربری های تعریف شده در طبقات آن می تواند پاسخگوی نیاز محدوده در زمینه های پیش گفته باشد.

اطلاعات پروژه

کاربری بنا

حمل ونقل

مساحت زیربنا

7809 مترمربع

سال شروع و خاتمه

1387-1391

کارفرما

شرکت سزمایه گذاری فجر شمس آتیه

گالری تصاویر