مجتمع ایستگاهی شهید مفتح اصفهان

خلاصه پروژه

اصول و مبانی طرح

معماری:

مجتمع ایستگاهی  شهید مفتح اصفهان در محدودة پیرامونی و شمالی شهر اصفهان و در خيابان 22 بهمن، خيابان دکتر مفتح در امتداد خط “1” مترو[مرسوم به خط 7/7] قرار گرفته است این مجتمع در ترکيب با ايستگاه مترو در سه طبقه که به صورت مستقل از ايستگاه می باشد طراحي گرديده که به عنوان يک مجتمع ايستگاهي- تجاري، عملکرد خواهد داشت.

حجم ساختمان مجتمع  برگرفته از ابعادآجر سنتی و مضربی از ابعاد این آجرمی باشد. به عبارت دیگر حجم ساختمان استعاره از آجر غیر متحرکی است که در معرض فشار ناشی از سرعت قرارگرفته است. خطوط روی نمای ساختمان علاوه بر اینکه نماد دو خط مترو و حرکت ممتد هر یک و نرسیدن این دوخط موازی به یکدیگر می باشد، نمایانگر خطوط ایجاد شده ناشی از تاثیر حرکت بر روی آجر غیر متحرک است. این دو ایده مفهومی، در نمای ساختمان آجری ایستگاه مترو به صورت برش های بتونی به روشنی مفهوم حرکت را ابراز می کنند. نکته قابل توجه دیگر در خصوص نمای ساختمان تجاری ایستگاه شهید مفتح، عدم نمود بیرونی مظاهر فضاهای تجاری و داخلی در نمای ساختمان می باشد. این نکته برگرفته از ساخت بازارهای سنتی ایرانی است که در آن نمای خارجی بازار نمود خارجی در فضای شهری شهرهای سنتی نداشته و تنها از طریق ورودی ها و فضاهای داخلی تعریف می شدند. علاوه بر آن در این حالت حس دعوت کنندگی تنها از طریق فضای ورودی به مخاطب منتقل شده و اهمیت آن را دو چندان می نماید.

معماری داخلی:

اهمیت سکوی ایستگاه به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر ایستگاه مترو که درای تشابه کالبدی با سیالیت رودخانه است توجه طرح را به این بخش معطوف کرده تا لباس خارجی بنا در این بخش به صورت معکوس به داخل بنا امتداد یابد. طراحی رواق‌های دو طرف سکو که برگرفته از معماری پل‌های اصفهان در زمینه‌ای مدرن است. بدنه‌های کف‌سازی از ترکیب داخلی این بخش از آجر قرمز رنگ در هماهنگی با نمای خارجی است.

سالن بلیط‌فروشی با استفاده از امتداد این مصالح مسافران را به ایستگاه راهنمایی می‌کند. سنگ مشکی و کاشی فیروزه‌ای به صورت ترکیب گره، حس و حال شهر اصفهان را نمایان می‌کند. همانند بازارهای ایرانی، داخل فضای تجاری، در طبقات فوقانی، رنگ و بویی مدرن‌ تر دارد که ماهیت این کاربری را در ترکیب با موقعیت طرح در شهر نمایان می‌سازد. طراحی این بخش بنحوی است که از  خارج بنا دعوت کنندگی برای فضایی درون گرا با حس و حال خاص اصفهان انجام می‌شود. جزئیات نماهای داخلی به صورت پاکار قوس‌های آجری است. به دلیل ماهیت طرح، درهای فضاهای فنی ضوابط خاصی دارد. اما در فرم و رنگ به صورت مشکی زغالی در هماهنگی با بدنه‌های داخلی طراحی شده است.

تقسیم کاربری‌ها و توزیع آنها:

مجتع ایستگاهی مترو به عنوان ضرورت حمل و نقل عمومی به صورت مدل ترکیبی کاربری شامل ایستگاه (سکو، بلیط فروشی) ورودی و مجتمع تجاری طراحی شده که ایستگاه در طبقات زیرین، ورودی در همکف و فضاهای تجاری در بالا پیش‌بینی شده است.

چیدمان و مبلمان:

در طراحی مبلمان داخلی و تابلوهای تبلیغات، نشیمن‌ها و تجهیزات، سعی شده که ترکیب بدنه‌های آجری با مبلمان، آرامش مراجعان را تامین نماید.

کیفیت فضا:

تفکیک فضایی با استفاده از رنگ و بافت و مصالح و هدایت مراجعان و مسافران صورت گرفته است. ترکیب رنگ فیروزه‌ای و اخرایی در داخل، استفاده از نورگیر مرکزی در فضای تجاری که تصویر مدرنی از چهارسوق بازار است و نورطبیعی را به داخلی هدایت می‌کند. طراحی در داخل فضا، یادآور خاطره جمعی در شهر اسفهان و ارامش بخش برای حضور مردم در مجموعه است.

اطلاعات پروژه

اجرا

شرکت مهندسین آمود

پیمانکار

شرکت ابنیه بتنی

شرکت نوین تراس

سرپرست نظارت

مهرداد قمصری

ناصر عرفانی‌نیا

سازه

امیر حسین ملکی

تاسیسات برقی و مکانیکی

مهندسین مشاور آمود

کاربری بنا

حمل و نقل

مساحت زیربنا

ایستگاه و ورودی ها 8360 مترمربع

تجاری 4800 مترمربع

سال شروع و خاتمه

1384-1394

کارفرما

سازمان قطارشهری اصفهان و حومه

مدیر پروژه و طراحی

فرزاد رستمی فر

همکاران طراحی معماری

فرزاد رستمی فر

علی احمدی خطیر

هادی قربانی

منصور ایزدی

مدل سه بعدی

طرح

گالری تصاویر